چگونه بالش چشم گیاهی و آرامش‌بخش بسازیم؟

افراد زیادی به دلایل مختلف با اختلال خواب مواجه هستند و ریتم طبیعی خوابشان را از دست داده‌اند. عده‌ای به سراغ داروهای خواب‌آور می‌روند اما بلافاصله بعد از قطع کردن داروها مجددا اختلال خواب خود را نمایان می‌کند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید شاید بهتر باشد به دنبال یک راه‌حل ماندگار و بدون عوارض جانبی بگردید. راهی مثل استفاده از بالش‌های آرامش‌بخش چشم که به شما خوابی آرام و عمیق را هدیه می‌دهد. روش ساخت این بالش‌ها بسیار آسان است، یک بالش کوچک را با یک پارچه‌ی  مناسب می‌دوزید و داخل آن را با ترکیبات گیاهی خشک شده پر می‌کنید. اگر هم دوست دارید بالش چشم شما با گیاهان تازه پر شود می‌توانید به یک طرف بالش زیپ بدوزید تا خیلی راحت محتویات آن را عوض کنید.

امروز در این مطلب می‌خواهیم روش دوخت این بالش‌های جادویی را آموزش دهیم. حالا که فصل بهار است و گل‌های خوش عطر و متنوع روئیده است، بهترین زمان برای استفاده از این بالش‌ها و پر کردن آن‌ها با گیاهان تازه است. پس اگر آماده هستید آموزش را شروع کنیم.

از چه پارچه‌هایی استفاده کنید

روش دوخت بالش

روبالشی‌های قدیمی، روسری‌هایی که دیگر استفاده ندارند، تکه پارچه‌های باقی مانده از خیاطی و پارچه‌ی لباس‌های غیر قابل استفاده می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای دوخت این بالش‌ها باشد. البته پارچه‌هایی که از جنس پنبه یا ابریشم تهیه شده‌اند برای این کار مناسب‌تر هستند. پارچه باید به شکلی باشد که اجازه‌ی انتشار عطر ترکیب‌های گیاهی را به شما بدهد. پس پارچه‌های طبیعی دست‌بافت می‌توانند بهترین گزینه برای دوخت این بالش‌ها باشند.

روش دوخت بالش

دو لایه پارچه را به اندازه و شکل دلخواه برش دهید. سمت راست پارچه را با سوزن ته‌گرد به هم وصل کنید و لبه‌ها را در سه طرف بدوزید. کمی پنبه در بالش بریزید و آخرین لبه را هم بدوزید.

روش دوخت روکش بیرونی بالش

روش دوخت روکش بیرونی بالش

به همان روشی که بالش را دوختید روکش را هم بدوزید، فقط اندازه‌ها را کمی بزرگ‌تر از بالش بگیرید و حتما یک طرف آن را باز بگذارید. اگر می‌خواهید امکان تعویض محتویات بالش را داشته باشید به لبه‌ی باز آن زیپ بدوزید. حالا بالش را داخل روکش بگذارید و ترکیبات گیاهی را در یک طرف روکش، همان بخشی که قرار است روی چشم‌هایتان قرار بگیرد، بریزید.

ترکیبات گیاهی مناسب برای بالش آرامش‌بخش چشم

ترکیبات گیاهی مناسب برای بالش آرامش‌بخش چشم

این گیاهان مورد علاقه‌ی اغلب افراد است و معمولا در بالش‌های آماده‌ای که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد وجود دارد:

 • رازک: تسکین دهنده، آرامش‌بخش، کاهش‌دهنده‌ی درد.
 • علف لیمو: نشاط بخش، برای سبک کردن عطر ترکیبات گیاهی از لیمو استفاده می‌شود.
 • افسنطین (خاراگوش): برای شما رویاهای شفاف می‌سازد و یادآوری رویا را آسان می‌کند.
 • نعنای معمولی یا نعنا فلفلی: شفافیت و وضوح رویاها را بالا می‌برد.
 • گلبرگ‌های گل رز: گرما و عشق ایجاد می‌کند و ممکن است باعث دیدن رویاهای عاشقانه شود.
 • رزماری: خواب عمیق ایجاد می‌کند و جلوی کابوس‌ها را می‌گیرد.

ترکیب این گیاهان برای ایجاد احساس خواب و مقابله با اختلال خواب مناسب هستند:

 • نعنا گربه‌ای: آرامش‌بخش، به ایجاد خواب عمیق کمک می‌کند.
 • بابونه: آرام‌بخش، از ایجاد کابوس جلوگیری می‌کند.
 • رازک: تسکین دهنده، آرامش‌بخش، کاهش دهنده‌ی درد، در شما احساس خوب ایجاد می‌کند.
 • اسطوخدوس: تسکین‌دهنده، آرامش‌بخش و کاهش‌دهنده‌ی سردرد.
 • بادرنجبویه: استرس، احساس اضطراب و عصبی بودن، بی‌خوابی و سردرد را تسکین می‌دهد.
 • گلبرگ‌های گل رز: گرما و عشق ایجاد می‌کند و ممکن است باعث دیدن رویاهای عاشقانه شود.
 • رزماری: خواب عمیق ایجاد می‌کند و جلوی کابوس‌ها را می‌گیرد.
 • مرزنجوش شیرین: بی‌قراری و احساس عصبی بودن را از بین می‌برد.

مرور کلی

مزایای استفاده از بالش چشم آرامش بخش گیاهی

اختلال خواب موضوعی است که این روزها زیاد درباره‌ی آن می‌شنویم و دلیل ایجاد آن استرس یا ابتلا به بیماری‌های مختلفی مخصوصا کرونا است. راه‌های زیادی برای مقابله با بی‌خوابی یا اختلال خواب وجود دارد. معمولا افراد در اولین اقدام به سراغ داروعای خواب‌آور می‌روند اما جدا از عوارض آن، به محض قطع کردن دارو مجددا اختلال خواب باز‌می‌گردد.

استفاده از روش‌های گیاهی برای درمان بی‌خوابی می‌تواند موثرتر و بدون عوارض جانبی باشد؛ همچنین وابستگی خاصی به آن‌ها ایجاد نمی‌شود. بالش آرامش‌بخش چشم یکی از روش‌هایی است که به شما خوابی عمیق و رویایی شیرین هدیه می‌دهد. در این مطلب روش دوخت و ترکیبات مناسب برای آن را آموزش داده‌ایم. اگر شما هم گیاه دارویی خاصی می‌شناسید که خاصیت آرامش‌بخشی و خواب‌آوری دارد حتما در قسمت کامنت‌ها برایمان بنویسید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

avizhe
ارسال دیدگاه